Skandal, ngacmime seksuale mes personaliteteve dhe politikanëve në Danimarkë

Këto ditë, kryebashkiaku i Kopenhagës z.Frank Jensen dha dorëheqje dhe u largua nga politika përgjithmonë, poashtu edhe kryetari i partisë qeveritare Radikale të majtë z.Morten Oestergaard dha dorëheqje si kryetar partie. Cili e ka rradhën tani?! Gjithëçka filloi me 18 shtator 2020 nga gazetarja Sofie Linde, e cila gjatë udhëheqjes së një emisioni televiziv të […]

Lexo më shumë...

Kufizime të reja në Danimarkë

Sot në ora 18.30 në një konferencë për shtyp, kryeministresha e qeverisë së Danimarkës znj. Mette Frederiksen deklaroi qeveria ka marrë vendim për kufizime të reja në afat më të gjatë dhe me një spektër më të gjërë. Ky vendim u morr për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve me covid19 në Danimarkë […]

Lexo më shumë...

FERIECAMP – aktivitete falas për fëmijë gjatë pushimit vjeshtor në Kopenhagë

Komuna e Kopenhagës vazhdon edhe sivjet traditën e organizimit të shumë aktiviteteve falas për fëmijë të moshës 3 deri 17 vjeçare gjatë pushimit vjeshtor, nën moton FERIECAMP. FERIECAMP gjatë këtij pushimi vjeshtor, do të mbahet në këto pjesë të qytetit të Kopenhagës: Tingbjerg, Husum, Bellahøj, Bispebjerg, Ydre Nørrebro, Indre Nørrebro, Amager Øst, Amager Vest og […]

Lexo më shumë...

Kulturnatten/ Nata Kulturore u anulua sivjet

Pas shumë hamendjeve, për shkak të pandemisë, sivjet u anulua mbajtja e Natës Kulturore (Kulturnatten) në Kopenhagë, që u desht të mbahet me 9 tetor 2020. Nata Kulturore është një aranzhman kulturor që mbahet që nga viti 1993 në shumë qytete në Danimarkë inkluzivisht edhe në Kopenhagë. Kjo natë është një traditë që organizon komuna […]

Lexo më shumë...