Lajme

Aktuale.dk - Lajme Aktuale

Lajme Aktuale

Kështu thotë Sektori i Shëndetit dhe Kujdesit shëndetësor në Komunën e Kopenhagës, i cili sektor këshillon të gjithë fëmijët dhe prindërit që të kenë kujdes nga konsumimi i sheqerit. Sektori në fjalë, në webfaqen e tyre, jep disa të dhëna që tregojnë se fëmijët danez konsumojnë shumë sheqer mbrenda ditës.
Monday, 27 January 2014 13:25

Florenti fiton “The Voice of Albania 3”

Florenti Abrashi, 24-vjeçari nga Kosova, u zgjodh nga publiku si zëri më i mirë i Shqipërisë, mbrëmjen e së premtes me 25 janar 2014 në finalen e edicionit të tretë të 'The Voice of Albania'.
Të dielën me 26 janar 2014 mbaroi kampionati evropian në hendboll për meshkuj i cili u mbajt në Danimarkë nga data 12 deri më 26 janar 2014. Në këtë kampionat evropian morrën pjesë 16 shtete. Në ndeshjen finale u takuan Danimarka dhe Franca, ku Franca fitoi bindshëm Danimarkën me lojë shumë të pregatitur mirë fizikisht dhe teknikisht me rezulltat 41 : 32.
Ditën e hënë, më 6 janar 2014, në Pallatin Christiansborg, Krerët e Misioneve Diplomatike të akredituar në Oborrin Mbretëror Danez kishin nderin të mernin pjesë në pritjen vjetore të Madhërisë së Saj Mbretëreshës dhe Lartësisë së Tij Mbretërore Princit Bashkëshort organizuar për Kryetarët e Misioneve Diplomatike dhe bashkëshortët e tyre me rastin e Vitit të Ri 2014.
Të hënën me 6 janar ishte për vizitë në Kopenhagë ambasadori i Republikës së Kosovës për Gjermani dhe Danimarkë z. Skender Xhakaliu, i cili mbajti një takim formal me bashkatdhetarë, përkatësisht me përfaqësues të asociacioneve shqiptare në Danimarkë.
Instituti për hulumtime shkencore ” Max Van Der Stoel”-UEJL, bordi organizativ dhe shkencor i konferencës prof.dr.Nasir Selimi-kryetar i konferencës,prof.dr.Ali Pajaziti-nënkryetar i konferencës,prof.dr. Xhelil Rufati –koordinator i konferencës dhe mr.sc.Rasim Zuferi-kordinator i konferencës,nipërit rekalinj, ku në hotelin e fshatit Leunovë, buzë liqenit të Mavrovës, organizuan në mënyrë të shkëlqyeshme Koferencën Shkencore” Reka dhe Shqiptarët e Rekës së Epërme”.

Dita sot në Kopenhagë

Lindja e diellit në ora 4.32
Perendimi i diellit - ora 21.54
Shkurtimi i ditës për 0 orë e 5 minuta
Hëna e re do të dalë me 13 korrik
Hëna e plotë u bë me 28 qershor

21 qershori, dita më e gjatë e vitit

Radio në Aktuale.dk

Ndëgjo Radio në popup Window

Lajme nëpërmjet e-mailit

© Aktuale.dk
design: chati.dk